قالیبافی

قالی ایرانی یا فرش ایرانی از دیرباز معروف و مورد استفاده بوده، سند آن نیزگزنفون تاریخ‌نگار یونانی در کتاب سیرت کوروش، در بین سال‌های ۴۳۰ تا ۳۴۵ پیش از میلاد می‌نویسد: «ایرانیان برای این‌که بسترشان نرم باشد قالیچه زیر بستر خود می‌گسترند.»

سالنامهٔ چینی سوئی‌سو در دورهٔ ساسانی از فرش پشمی ایران به عنوان کالای وارداتی به چین نام می‌برد. فرش معروف بهارستان در کاخ تیسفون نیز به خاطر شکوهش بازتاب گسترده‌ای در ادبیات اسلامی داشته‌است. قدیمی‌ترین نمونهٔ قالی جهان که تاکنون یافته شده، قالیچه‌ای آریایی با نقوش اصیل هخامنشی است که در گور یخ‌زدهٔ یکی از فرمانروایان سکایی در درهٔ پازیریک در ۸۰ کیلومتری مغولستان بیرونی پیدا شده و قالی پازیریک نامیده می‌شود. پژوهشگران این قالی را از دست‌بافت‌های پارت‌ها یا مادها و مربوط به دوره هخامنشی می‌دانند. هم‌اکنون ۴۰ درصد صادرات قالی ایرانی از طریقاستان آذربایجان شرقی صورت می‌گیرد.

کاربرد قالیبافی 

  • فرش قابل استفاده برای اتاق
  • تابلو فرش 
  • فرشینه قابل استفاده برای پادری

مدت زمان دوره آموزشی  قالیبافی

دوره آموزشی قالیبافی 16 ساعت است که به صورت کاملا عملی در دوره آموزشگاه رنگدانه به شما آموزش داده می شود. دوره آموزش قالیبافیپیش نیازی ندارد. آموزشگاه رنگدانه با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای این دوره را برگزار می کند.

جزئیات دوره آموزشی قالیبافی

دوره آموزش بافت پاف و فرشینه، شامل 8 جلسه 2 ساعته است. کلاس ها به صورت نيمه خصوصى و حداكثر 5 الی ٦ نفر است، البته برای هنرجویان عزیز شهرستانی امکان برگزاری کارگاه ها به صورت خصوصی وجود دارد. این دوره آموزشی شامل آموزش انواع :

شامل آموزش اصول اصلی قالیبافی قایقی ،گلیمه، گره، پایین کِشی فرش و نقشه خوانی میباشد.
همچنین در این دوره تمامی عیوب فرش و رفع آنها در حین بافت آموزش داده خواهد شد.

بعد از اتمام این دوره هنرجو توانایی بافت انواع فرش و تابلو فرش را خواهد داشت.

نمونه کارهای قالیبافی